Fiber-to-the-Home to szerokopasmowa sieć telekomunikacyjna opierająca się na technologii światłowodowej i oferująca użytkownikom domowym usługi telewizji i internetu. Jak wyglądał dotychczas rozwój FTTH w Polsce i jakie perspektywy oferuje 2015 rok?

Mimo, iż nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącą warunków technicznych sieci FTTH w budynkach weszła w życie prawie 2 lata temu, to wciąż niewielu użytkowników domowych ma możliwość korzystania z jej dobrodziejstw. W naszym kraju aktualny wskaźnik penetracji FTTH (liczba gospodarstw domowych korzystających z sieci FTTH/liczba wszystkich gospodarstw domowych) wynosi tylko 0,65%. Oznacza to, że w 2014 roku mniej niż 100 tys. gospodarstw korzystało ze światłowodowych łączy internetowych. Tym czasem w krajach rozwiniętych wskaźnik ten przekracza 50% i wciąż rośnie. Niższe wartości są jednak zauważalne w gospodarkach europejskich (największe w Szwecji i Norwegii – ponad 20%), lecz są one wciąż dużo wyższe niż dla Polski. Mimo tak słabego wyniku warto pamiętać o celu Polskiego Narodowego Planu Szerokopasmowego, który wymaga, aby w 2020 roku co najmniej połowa gospodarstw domowych miała dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 100 Mbps.

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich szybkiego rozwoju w kwestiach prędkości łączy internetowych, a dla Polski jako jednego z gorszych krajów w tym względzie obecny rok może okazać się przełomowy. Świadczy o tym chociażby fakt, iż Warszawa będzie w bieżącym roku gospodarzem najpopularniejszej na świeci konferencji w branży FTTH. W dniach 10-12 lutego w Centrum EXPO XXI w Warszawie odbędzie się dwunasta edycja Konferencji FTTH. Cytując prezes FTTH Council Europe, panią Karin Ahl: „Obecnie w Polsce aktywnie rozwija się infrastrukturę szerokopasmową, jest to więc doskonały moment aby zorganizować konferencję właśnie w tym kraju.”. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Fakt, iż ta prestiżowa konferencja będzie miała miejsce w stolicy Polski, może tylko przyśpieszyć proces wdrażania FTTH i tym samym wesprzeć rozwój teleinformatyczny kraju.