Przedstawiamy kolejną publikację z serii naszych artykułów o rozwiązaniach firmy Commscope. Poprzednim razem opisywaliśmy system zarządzania okablowaniem strukturalnym imVision®. Zapraszamy wszystkich którzy nie mieli okazji jeszcze przeczytać o imVision® do zapoznania się z tamtym tekstem. Tym razem przedstawiam Universal Connectivity Grid- rozwiązania zapewniające efektywność infrastruktury okablowania strukturalnego względem sieci bezprzewodowych i systemów automatyki budynkowej.

Stały dostęp do internetu - wyzwania
Smartfony, tablety, laptopy – to urządzenia z którymi większość użytkowników nie rozstaje się w domu, w pracy czy też w czasie wolnym. Naturalne wydaje się być oczekiwanie, że będą one stale on-line. Jednak tego że tak nie jest, szczególnie w budynkach, użytkownicy doświadczają każdego dnia. W tym kontekście rynek prezentuje pole do wprowadzenia usprawnień. Sytuacja wymaga zmian i zdecydowanej poprawy – dla dobra użytkowników.

Większość z nas oczekuje dostępu do mobilnej poczty, serwisów społecznościowych, zasobów internetowych czy też po prostu łączności komórkowej bez względu na to gdzie aktualnie się znajdujemy. Nie ważne czy jesteśmy w biurze, w galerii handlowej, w domu, na przystanku autobusowym czy w parku – oczekujemy, że będziemy mieli dostęp do internetu i kropka. Co raczej nie jest zaskoczeniem ponad 80% ruchu w sieci dotyczy transmisji realizowanych wewnątrz budynków – co pokazuje badanie ABI Research z 2016 roku. Trend ten raczej w najbliższym czasie się nie zmieni – wspomniany wyżej raport prognozuje ponad 6-krotny wzrost bezprzewodowej transmisji danych realizowanej wewnątrz budynków do 2020 roku.

Prognozowany wzrost w połączeniu z obecnie doświadczanymi problemami z transmisją bezprzewodową wewnątrz budynków nie napawa optymizmem. Konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwią proces zwiększania możliwości infrastruktury budynkowej w zakresie dostarczania stabilnych, wydajnych i efektywnych kosztowo warunków dla mobilnej transmisji.

Kolejnym nie mniej ważnym obszarem wyzwań wobec infrastruktury IT jest rosnąca ilość systemów IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) czy też coraz śmielej wkraczająca technologia IP do systemów automatyki budynkowej - w postaci kamer IP, kontroli dostępu, oświetlenia LED, czujników obecności czy nasłonecznienia.

Co łączy te opisane powyżej, wydawałoby się bardzo oddalone od siebie, światy systemów bezprzewodowych i przewodowych w budynkach? Odpowiedź jest następująca: znakomita większość urządzeń aktywnych obsługujących mobilną transmisję danych (a także obsługujących rozmaite systemy automatyki budynkowej) znajduje się w obszarze sufitu. Urządzenia te wymagają sprawnych i wydajnych połączeń kablowych. W przypadku tego okablowania strukturalnego coraz częściej wystarczające okazują się połączenia miedziane prowadzone kablem skrętkowym.

Unniversal Connectivity Grid - proponowane rozwiązanie
Firma Commscope, jako globalny koncern, dostarczający kompletnych rozwiązań w zakresie transmisji danych, zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych, proponuje rozwiązanie Universal Conectivity Grid – wspólną platformę połączeniową gwarantującą efektywność infrastruktury począwszy od etapu projektu aż po eksploatację. Universal Conectivity Grid jest rozwinięciem idei Punktów Konsolidacyjnych (Consolidation Points). Kluczowy jest dobór i właściwa lokalizacja Sufitowych Punktów Dystrybucyjnych obsługujących obszary 18x18m lub 12x12m w obiektach z intensywną infrastrukturą bezprzewodową. Prawidłowo zaplanowana sieć zapewnia maksimum elastyczności, prostotę administracji oraz ograniczenie przerw i zakłóceń w pracy systemów podczas ich rekonfiguracji lub dodawania nowych usług.

Zalecanym medium transmisyjnym jest skrętka kategorii 6A zapewniająca wystarczająco wysoką przepustowość oraz zdalne zasilanie dla tradycyjnych i powstających aplikacji inteligentnego budynku – tworząc tym samym fundament inteligentnego i efektywnie funkcjonującego budynku.

W tym miejscu trzeba też zwrócić uwagę na fakt iż coraz powszechniej stosowane rozwiązania PoE (Power over Ethernet) i rosnąca moc dostarczana do odbiornika (do 75W) prowadzą do konieczności uwzględniania przy projektowaniu tras kablowych i prowadzeniu wiązek kablowych efektów cieplnych przepływu prądu - podobnie jak dla instalacji elektroenergetycznych.

Universal Connectivity Grid

1. Sufitowy punkt dystrybucyjny 2. Wiązka kabli Kategorii 6A 3. Pojedynczy kabel 4. Stanowisko pracy 5. Telefon VoIP 6. Drukarka/Ksero 7. Kamera IP 8. Nadajnik Wi-Fi 9. Nadajnik IBW 10. System wideokonferencyjny 11. Czujnik oświetlenia/temperatury 12. Czujnik obecności/nasłoniecznienia 13. Lampa oświetleniowa z czujnikiem 14. Kontrola dostępu 15. Czujka pożarowa/Ewakuacja* 16. Podłogowy punkt dystrybucyjny 17. Światłowody szkieletowe
*Zależy od lokalnych przepisów

Universal Connectivity Grid - intuicyjne rozwiązanie dla współczesnych sieci
Komercyjne i korporacyjne biurowce ewoluują w swoich funkcjach, wymuszając odpowiednią zmianę form. Więcej podłączonych urządzeń, więcej mobilnych pracowników oraz więcej urządzeń IoT i usług tworzą środowisko w którym uprzednio zaplanowana i zorientowana na przyszłość infrastruktura jest jedyną która ma sens.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat Universal Connectivity Grid skontaktuj się z Autoryzowanym Partnerem lub bezpośrednio z przedstawicielem Commscope. Firma ELEKS jako wieloletni partner firmy Commscope – obecnie jako jedyna w Polsce posiada prestiżowy status Premier Partnera – chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące Universal Connectivity Grid. Możemy pokazać jak wykorzystać zalety tego rozwiązania w nowych inwestycjach lub też przy modernizacjach istniejących biurowców.

Zapraszam do zapoznania się z oficjalną broszurą firmy Commscope o Universal Connectivity Grid - do pobrania.